Zimní příprava 2018-2019

Přípravu jsem chtěl začít 3. listopadu, proběhnutím cílové čáry na The Most Halfmarathon #2, kdy jsem obhájil první místo ve věkové kategorii z roku 2017.

Zastavil mě ale zánět dutin. Vážně jsem začal trénovat až ke konci listopadu, kdy jsem nastoupil hned na náročný tréninkový plán. Potřeboval jsem především zpevnit trup a posílit horní polovinu těla. Nastoupil jsem na kombinaci posilovny, běžeckého pásu a dlouhých víkendových výklusů. 31. října 2018 jsem měl 37,1 kg kosterního svalstva, 1. února 2019 jsem dosáhl na 40 kg. Následovala poslední, nejtvrdší fáze tréninku, která si vždy něco vezme.

Precizní přístup se jednoznačně vyplatil. Sezónu 2019 začínám s 38,5 kg kosterního svalstva a se 7,2 kg tuku, udržel jsem celkovou hmotnost na 75 kg. Celou zimní přípravou mě provázela trenérka Mgr. Tereza Škrampalová, profesionální fyzioterapeut, a Mgr. Pavel Provázek, profesionální silový trenér a výživový poradce. Sportovní amatéři se těžko dostávají k tak profesionálnímu přístupu a já si to plně uvědomuji a snažím se jim to vracet svým úsilím a v neposlední řadě svými výsledky. Hned v přípravných závodech jsem o sobě dal vědět a stanovil si první laťky SB2019: 10km 0:37:48, halfmarathon 1:20:55. Sezóna 2019 je moje poslední v kategorii 40+ (příp. M45) a i tak jsem ve všech svých přípravných závodech dosáhl na medailové pozice (2x bronz a 1x stříbro), ani celkové pořadí nebylo špatné: 9., 11. a 7. místo.

IMG_20170205_073153.jpg

Jsem připraven zodpovědně vstoupit do sezóny 2019 a „odevzdat vše“, co jsem se od zkušenějších naučil! Nepopírám svůj talent, ale vnímám ho jako zodpovědnost. Neřeším, kde jsem mohl být, kdybych o něm věděl dříve. Zajímá mě, jak ho přetavit ve vyšší hodnoty. Chci motivovat a pomáhat. Chci zdůrazňovat pozitivní dopad vytrvalostního sportu na moje profesní kompetence. Chci svým příběhem připomínat, že na nic není nikdy moc pozdě. A pokud mohu dělat něco pro druhé, má to vždy smysl a větší význam, než když to budu dělat jen pro sebe. Schopnost „běhat na dlouhé tratě“ je přednost, kterou dnes potřebujeme všichni a všude. Rychlá a jednoduchá řešení neexistují a prosazují je jen zoufalci nebo gauneři, kteří staví svoji kariéru na hlouposti druhých. Jsem rád, že existují lidé oslovení spravedlností, kterou vytrvalostní sporty přinášejí. Výsledky si nikdo koupit nemůže a na maratonech moc populistů nepotkáte. Bez pokory, disciplíny a morálky nic nedokážete, a to je více než uklidňující pocit!