Můj běžecký příběh

V době, kdy se atleti dostávají do nejvýkonnějších let, já propadl in-line bruslím. Výborný relax s kombinací neočekávaných dávek adrenalinu. Pak přišly „priority“ a s nimi kila, bolavá záda, lenost a neochota se hýbat více, než je nezbytně nutné. Ještě v roce 2014 jsem si neuměl představit, že uběhnu jediný kilometr.

Svoji úplně první závodní sezónu jsem zahájil až v roce 2016, hned ve věkové kategorii veteránů M45. Mimo jiné jsem úspěšně absolvoval 5 závodů RUNCZECH a získal v lize 2315 bodů, a to stačilo na 66 celkové umístění. Ve své věkové kategorii jsem se začal dostávat „na bedny“ a sbírat první sportovní úspěchy. Všechno šlapalo a já začal objevovat všechny ty vzájemně propojené kompetence, které musí vytrvalec zvládnout. Otevřela se přede mnou problematika běhu a já s úžasem objevoval svět, o jehož existenci jsem neměl nejmenší tušení. Potřeboval jsem cíl, tak jsem si ho určil, maraton pod 3 hodiny.

Ani v nejmenším jsem netušil, co to obnáší.

_DSG1378.jpg Problémy se, jak jinak, dostavily. Zdravotní i časové.. Pražský maraton jsem ze zdravotních důvodů nedokončil a v polovině sezóny 2017 jsem byl připraven běh zcela zabalit. Neudělal jsem to, ale kompletně přehodnotil přístup. Začal jsem běhat hlavou, a ještě na začátku listopadu 2017 jsem v kategorii nad 39 let vyhrál The Most Halfmarathon #1 (5. v celkovém pořadí). Příprava na sezónu 2018 už vypadala jinak a výsledky se dostavily. Běžeckou ligu RUNCZECH 2018 jsem dokončil s 2522 body, na celkovém 36. místě. Cíl jsem nakonec splnil: Volkswagen Maraton Praha, čipový čas 2:58:55, celkové umístění 191, v M45 22. místo. Jako bonus jsem přidal osobní rekordy na poloviční trati Sportisimo 1/2Maraton Praha 1:20:49 a nakonec i na 10km Birell Běh Praha 0:36:31. Zimní příprava na sezónu 2019 proběhla dle mých představ. Na třech přípravných závodech jsem ve své věkové kategorii vždy skončil „na bedně“ a prvním závodem v sezóně 2019 jsem posunul osobní rekord na distanci halfmarathon o 00:01:18 na 01:19:31.

Vždy jsem měl neskutečné štěstí na lidi kolem sebe. Za velmi krátkou dobu jsem potkal skutečné profesionály. Fyziobuddy a Survival mě ochotně provázejí svými obory, které nemám šanci odborně pojmout. Ať už je to fyzioterapie a fyzická příprava, nebo výživa a práce s vlastní energií. Spolupráce není o slepém poslouchání pokynů, ale o naslouchání rad a vnímání svého organizmu. Každý jsme jedinečný a univerzální recepty naštěstí nefungují!

Až nyní jsem si uvědomil, že všechny vlastnosti, které potřebuji ve své profesi, zdokonaluji ve svém oblíbeném sportu. Vytrvalost, preciznost, disciplínu, smysl pro fairplay a především pokoru. Pokud si člověk začne myslet, že už umí všechno, měl by co nejdříve začít běhat.

Všem běžcům přeji spokojenost s jejich výsledky a co nejvíce splněných cílů a běžeckých snů!