S energií hospodařím i u sebe

Cesta ke zjištění, že práce s vlastní energií patří k nejdůležitějším kompetencím vytrvalce, byla dlouhá a nesnadná. Pokud máte obdobné začátky jako já, tj. jednoho dne si koupíte běžecké boty a zkusíte se rozběhnout, energii nemáte žádnou. Po určitém čase konečně začnete spalovat své tuky, což mnohé naplňuje absolutním štěstím. Drtivá většina běžců u toho zůstane. Běhání je fajn, člověk si vyvětrá hlavu a pak to večerní doplňování energie, to je … ! Najdete-li rovnováhu, jste šťastní.

Survival_1.png Já jsem k běhání ale zaujal jiný postoj, jídlo nikdy nebyla moje priorita a večerní „doplňování“ jsem více jak zanedbával. Během pár měsíců jsem měl 10 kg dole a hmotnost stále klesala. Začal jsem poprvé řešit energii a to životosprávou. Jsem příkladem toho, že to jde. První přesné měření mám z 9.11.2016 74,5 kg, dnes 73,5 kg. Tělesný tuk stále držím mezi 7-12%. To byl ale jen začátek, dalším zjištěním bylo, že k Perpetuum mobile mám hodně daleko. Velké změny v zatížení jsou příčinou nerovnováhy tělesné kompozice. Voda, proteiny, minerály a tuk. Vše potřebujete mít v optimálních hodnotách. Tady si se zdravou životosprávou nevystačíte, potřebujete doplňky sportovní výživy. Velká část laické veřejnosti považuje doplňky sportovní výživy jako „legální doping“, něco nemorálního nebo dokonce nebezpečného. Nebezpečná je jen dlouhodobá nerovnováha tělesné kompozice, organizmus se dříve nebo později ozve a to formou zdravotních komplikací! Úplně absurdní je fakt, že skutečný a velmi nebezpečný doping je dnes rozšířen u výkonnostních a dokonce i u rekreačních sportovců. Antidopingové kontroly se týkají výhradně sportovní elity, reprezentace a profesionálů. Je to jen a jen naše zodpovědnost, co chceme udělat pro svůj úspěch, příp. zviditelnění. Likvidovat se dopingem jen proto, abych se mohl postavit jednou za čas na „bednu“ je neskutečně hloupé.

Survival_2.png Kvalitní doplňky sportovní výživy nám pomáhají pozvolna zvyšovat výkonnost bez zdravotních rizik a následků. Měl jsem obrovské štěstí, když jsem se seznámil s lidmi, stojícími za značkou Survival Nutrition Supplements®. Významný český výrobce začal s doplňky pro vytrvalostní a silově-vytrvalostní sporty. Dnes již pokrývá mnohem více sportů, ale na nás vytrvalce nezapomněl! Tady mi profesionálové teprve otevřeli oči. S hrůzou jsem zjistil, že stojím před vědeckým oborem o kterém nevím zhola nic. Jako perfekcionista jsem našel spřízněnou duši i zde. Možná v mnohých ohledech ještě propracovanější. Teď nemluvím „jen“ o výběru surovin, hlídání kvality výroby nebo o bezpečnostních prioritách. Mluvím o praxi, o každodenní práci se sportovci, od elitní po výkonnostní úroveň. Pro značku Survival Nutrition Supplements® jsou sportovci všech kategorií zdrojem inspirace. Otevřenost a vstřícnost ke sportovcům mé kategorie, která elitní skutečně není, mi zkrátka vyrazila dech. Od počátku spolupráce jsem naplněn pocitem vzájemné užitečnosti, což je velmi povznášející.

Zabývám se třemi základními oblastmi. Rovnováhou tělesné kompozice, kvalitou/rychlostí regenerace a doplňováním energie v průběhu sportovního výkonu. O tělesné kompozici jsem již mluvil. Nedílnou součástí tréninků je regenerace. Její zanedbání je vždy fatální, končí zraněním a přerušením tréninků. Nevím jak jinde, ale v mé sportovní disciplíně nejde rychle nic a s přibývajícím věkem se to jen komplikuje. Přitom stačí dodávat svalům to co opravdu potřebují, ve správném dávkování a v co nejvyšší kvalitě. Výsledek cítíte rychle. I zde ale platí, že více neznamená lépe. Doplňování energie při závodech je logické, ale rozložení a dávkování je náročné. Jde o zcela individuální záležitost kam vstupují vnější vlivy (vítr, teplota, tlak atd.). Navíc, není vůbec dobré navykat organizmus pouze na dostatek energie, je třeba naučit se fungovat v rozumné diskomfortní zóně.

Na závěr se vracím ke svému mottu „běhám hlavou“. Právě zde potřebujete hlavu opravdu zapojit, najít si skutečné odborníky přes sportovní výživu, naslouchat jim a především naslouchat svému tělu. Pak si sportem nebudete ubližovat a udržíte se velmi dlouho ve výborné kondici.

Survival_3.png